Scott Collie

15. júna 2015

36 obrázkov

Porsche vyhrala v Le Mans 1-2 víťazstvo

Po desiatich a pol rokoch dominancie Audi v Circuit de la Sarthe získal Porsche presvedčivé 1-2 víťazstvo v tohtoročnom Le Mans 24 hodín. Porsche 919 Hybrid s jeho neortodoxným motorom V4 s preplňovaným turbodúchadlom sa ukázal ako príliš spoľahlivý pre Audi R18 e-tron, ktorý vytvoril nový rekord v závode, ale nedokázal zotaviť kolesá, ktoré stratili mechanické problémy.

Porsche vyzeral silne po celom pretekoch s Markom Webberom, Timom Bernhardom a 919 Hybridom Brendonom Hartleyom, ktorí bojovali za čoskoro v pretekoch, pred jedným minútovým trestom za predbiehanie pod žltou vlajkou ich stáli v čele. Ich auto skončilo na druhom mieste, nedokázalo vykompenzovať čas strávený na pokutách. Po vynechaní v hornom kroku pódiu bol Mark Webber ohromený rýchlosťou, ktorú prehrali víťazi pretekov.

"Chlapci v automobile číslo 19 urobili skvelú prácu, všetky tri boli výnimočné po dobu 24 hodín, hlavne v noci, číslo 19 bolo rýchle, " povedal Webber. "Je to veľký deň pre Porsche, sme mali hladký závod, ale nakoniec to nebolo dosť rýchlo.Bréndon a Timo to urobili skvelá práca.Jsme veľmi hrdí na Porsche.Ak budeme môcť vyhrať očividne chceme, aby bol v rámci tímu. "

Zatiaľ čo Audi Le Mans vstúpili do posledných piatich pretekov Le Mans 24 Hour kombinovaním pevného tempa v závode a neporušenou spoľahlivosťou, 2015 R18 e-tron bojoval s množstvom mechanických problémov. Tretie umiestnené finále Andre Lotterer, Marcel Fassler a Benoît Tréluyer R18 bojovali o vedenie, keď veľkú časť kapoty odletela, za cenu 6 minút a 56 sekúnd, zatiaľ čo Lucas di Grassi, Loïc Duval a Oliver Jarvis, ktorí skončili po štvrté, stratil štyri minúty po tom, ako zasiahol múru a snažil sa vyhnúť pomalej premávke v Indianapolise.

Bolo to komplexný hybridný systém R18, ktorý spôsobil problémy pre Filipe Albuquerque, Marco Bonanomi a nováčik René Rast - predná ľavá hnacia hriadeľ auta je potrebné nahradiť tromi hodinami v pretekoch, siedme miesto.

Vedúci motorsportov Audi, Dr. Wolfgang Ullrich, bol spokojný s konkurenčným úsilím, ktoré jeho autá vložili, ale ponechali na rukách mechanické problémy, ktoré v konečnom dôsledku zastavili tím, ktorý sa snažil o víťazstvo.

"Bohužiaľ, každý z našich troch vozidiel mal aspoň jeden rozhodujúci incident, " povedal Ullrich po pretekoch. "A keď sa postavíte proti silnému súperovi, akým je Porsche, to si nemôžete dovoliť. Je zrejmé, že sme sklamaní, ale v športoch musíte tiež prijať porážky. Jednoducho nebola naša rasa. "

Po vyhlásení majstrovstiev sveta vo vytrvalostnom roku 2014 Toyota nedokázala splniť svoje vysoké ciele pre Le Mans. Napriek tomu, že sa úspech na Ciruit de la Sarthe zameral, TS040 Hybrids nikdy neukázal tempo, ktoré by bolo potrebné spochybniť pretekárskych lídrov, hoci obe vstupy sa ukázali byť spoľahlivé a skončili v šiestom a ôsmom celku.

Pre Nissan 's oddball GT-R LM NISMO LM P1, výsledkom pretekov bola zmiešaná taška. Po pomalom prehre s kvalifikačnými výsledkami skončilo len jedno auto, pričom vozidlo Tsugio Matsuda, Lucas Ordonez a Mark Shulzhitisky # 21 prešlo o vozidlo tesne pred desaťhodinovou značkou pretekov. Nissanova druhá nehoda prišla bolestne blízko k dokončeniu - padajúca z dôvodu zlyhania zavesenia s zostávajúcou hodinou.

Tímové vozidlo # 22 sa podarilo dokončiť preteky vo svojom prvom pokuse, aj keď japonská značka dúfa, že zlepší svoj výsledok v roku 2015, ak sa v budúcom roku vráti.

Kolo štyroch majstrovstiev sveta sa bude konať v Nurburgringu 30. augusta.